Хто виграє від банкрутства українських лісгоспів та чому британська компанія представила замовний звіт у ВРУ – експерт

0 329

5 листопада у ВРУ відбувся круглий стіл щодо міжнародних аспектів корупційних зловживань при торгівлі українською деревиною. Захід зініціювали голова Комітету у закордонних справах Ганна Гопко та секретар Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Остап Єднак у співпраці з британською неурядовою організацією “Earthsight”.

Запрошена організація представила результати дослідження щодо експорту української деревини та незаконної вирубки лісів. Їх проаналізувала експерт із науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації Висоцька. Дослідниця дійшла висновків, що представлені матеріали містять ознаки маніпулювання та підтасування даних, які у ВРУ виставили за чисту монету.

“Викликає сумнів легальність роботи з оцінювання законності місць рубок громадянами іншої країни та перевірок легальності продажу деревини. Дослідження не підтверджені відповідними статистичними даними та офіційними документами, не зазначено конкретні лісогосподарські підприємства, в яких нібито збирали інформацію. Автори користуються переважно матеріалами жовтої преси, що не дає наукового та законного підґрунтя для зроблених висновків і ставить під сумнів незалежність компанії, що проводила “розслідування” – зазначає експерт.

Вона помітила велику кількість неспівпадінь і сумнівність джерел дослідження організації “Earthsight”. Їх Висоцька представила у своєму звіті з наведенням конкретних фактів та прикладів.

Аргументи дослідниці щодо сфабрикованності даних на круглому підтверджуються фактажем доповіді, який не підкріплений статистичними даними та офіційними документами. Крім того, у ній не зазначені конкретні лісогосподарські підприємства, до яких би мала звернутись організація із запитом щодо надання відповідних фінансових документів, щоб проконтролювати дотримання законодавства під час експорту деревини. Також, для проведення досліджень у лісовому фонді мали б бути залучені представники підприємств.

“Викликає велике здивування те, що автори так званого “розслідування” не зверталися ані до лісогосподарських підприємств, ані до інших фахівців лісового господарства, що не відповідає міжнародним практикам щодо прозорості та неупередженості під час проведення подібних робіт” – зазначає Висоцька.

Також вона помітила незрозуміле походження більшої частини статистичних даних щодо структури лісового фонду та лісистості України.

“Автори “доповіді” посилаються на 412 джерел, зокрема 131 повідомлення преси чи посилання на інтернет-видання. Серед 13 наведених посилань на судові справи 10 мають або помилки у назві, або незрозуміле походження, 32 джерела – це приватне листування та матеріали особистих розмов. Зі всього списку джерел лише 13 статей (або 3 %) мають прізвище автора, а 23 (або 6 %) є нормативними офіційними відповідями та офіційними документами”.

На думку експерта, той факт, що працівники системи лісового господарства запитів від “Earthsight” не отримували та особисто не спілкувалися із ними, може свідчити про замовлення цього матеріалу з метою висвітлити в негативному контексті діяльність лісової галузі України.

Вона напряму піддає сумніву факт проведення досліджень компанією.

“У матеріалах доповіді британської неурядової організації “Earthsight” видно ознаки маніпулювання та підтасування даних із метою надання гучного висновку. Викликає сумнів легальність роботи з оцінювання законності місць рубок громадянами іншої країни та перевірок легальності продажу деревини. Дослідження не підтверджені відповідними статистичними даними та офіційними документами, не зазначені конкретні лісогосподарські підприємства, в яких нібито збирали інформацію” – стверджує Висоцька.

За даними дослідниці, Україна наразі втрачає 1,5 млн доларів валютних надходжень, зокрема, “Укрзалізниця” втрачає 800 тисяч євро через відсутність попиту на перевезення деревини. Загалом, наша країна втратила 2,3 мільйона доларових надходжень в бюджет.

Також, дослідниця припускає кому саме може бути вигідне банкрутсво лісових господарств та представлення їх у невигідному світлі. Зокрема, вона запевняє, що подібна тактика може призвести до значного зниження цін підприємств і тоді українські олігархи матимуть змогу викупити їх за копійки через відсутність попиту.

“Своїм звітом організація “Earthsight” робить спроби витіснити Україну з частини економічно вигідних зовнішніх ринків збуту лісоматеріалів. Джерела фінансування компанії невідомі й це наштовхує на думку про замовлення олігархами, які хочуть монополізувати ринок” – підсумовує дослідниця.

Висоцька впевнена, що усі ці факти є ознаками прямої загрози втрати постійних покупців українських лісоматеріалів, а сумнівне дослідження організації “Earthsight” ставить під пряму загрозу економічні національні інтереси та завдає шкоди іміджу України в очах міжнародних партнерів.

Слова дослідниці підтверджуються й іншими фактами, зокрема, необ’єктивність дослідження помітила посол Австрії в Україні Герміне Поппеллер в ході круглого столу щодо міжнародних аспектів корупційних зловживань при торгівлі української деревиною у ВР.  Вона зазначила, що висновки доповіді британської неурядової організації “Earthsight” про контрабанду українського лісу до країн ЄС без конкретних доказів є невиправданими.

“У цьому звіті австрійські підприємства, так само як і місцеві українські, а також Держлісагентство, органи митниці звинувачуються в тотальній вирубці в Карпатах і в тому, що вони здійснюють контрабанду лісу з України. Ці звинувачення проти цілого сектора господарювання, проти австрійських компаній без наведення конкретних доказів є невиправданими та надзвичайно непрофесійним”, – цитує її “УНІАН”.

Присутні на круглому столі голова Товариства лісівників України Юрій Марчук та головний завідувач сектору міжнародних відносин, науки та зв’язку з громадськістю Держлісагентства Любов Полякова теж наголосили на невідповідності даних у дослідженні англійської організації.

Comments
Завантаження...