Рік з новою “мінімалкою”: як змінилося життя українців

0 183

Вже рік як статки низькооплачуваних українців зросли вдвічі: в лютому вони отримали на руки нову мінімальну зарплату – 3200 грн без вирахування податків (2576 грн чистими). У цьому місяці їх доходи підвищилися ще на 16%, бо  мінзарплата з січня зросла до 3723 грн. Експерти кажуть, що на рівень життя більшості це мало вплинуло, оскільки  одночасно піднялися і ціни.

Про це передає FaceNews

Зростання мінімалки у бюджетників потягнуло за собою підвищення заробітків в приватному секторі, – каже HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна. – Але питання: звідки взялася підвищена зарплата, якщо не у всіх роботодавців був економічний зазор, щоб платити більше? Білі ставки працівникам бізнесмени підняли за рахунок зменшення своїх прибутків, потім поступово збільшили вартість кінцевої продукції, і зростання зарплат спричинило за собою новий виток цін. У мене немає відчуття, що нові зарплати поліпшили рівень життя народу, тому що далеко не всі компанії використовували це як стимул до підвищення ефективності роботи. І сьогодні не всі готові підвищувати заробітки далі “.

Економіст Іван Нікітченко також упевнений, що зростання зарплат, безумовно, вплинуло на зростання цін, але він  не вважає цей вплив значним:

“З одного боку, зростання виплат для бюджетників завжди веде до інфляції. З іншого – через зростання мінзарплати збільшилося податкове навантаження на бізнес, і він компенсував його підняттям цін. Але більше вплинула девальвація гривні, зростання цін на нафтопродукти”.

Як роз’яснили виданню в Мінекономрозвитку, з 1 січня цього року виросли не тільки мінзарплати, а й посадові оклади бюджетників за Єдиною тарифною сіткою (ЄТС), бо  оклад для 1-го розряду ЄТС дорівнює прожмінімуму для працездатних на 2018 року, а він виріс з 1600 до 1762 грн. Але для 1-11 розрядів (всього їх 24) зрівнялівка залишилася, оскільки  їх зарплата виявилася нижчою за мінімальну і тільки з 12-го розряду вона вище – 3735 грн.

До речі, у другій половині цього року мінімалка може зрости ще раз – до 4100 грн, що ще в минулому році пропонував президент. Але через відсутність грошей в казні на зростання заробітків бюджетників підвищення відклали, попередньо на півроку. Президент Украналітцентра Олександр Охрименко прогнозує, що “брудні” зарплати все одно продовжать зростання в цьому році через те, що все більше українців після введення безвізу їдуть на заробітки в Польщу і Чехію:

“Гроші заробітчан, що надсилаються рідним, побічно впливають на зростання цін у нас, тому для збереження споживчого попиту в приватному секторі поступово будуть зростати нелегальні зарплати, а офіційні у дедалі більшої кількості працівників бізнесу покажуть на рівні мінімуму або трохи вище”.

За рік борги із зарплат зросли майже на третину і, за даними Держстату, досягли 2,37 млрд грн. Якщо не враховувати безнадійні борги підприємств-банкрутів, то діючими структурами заборгували більше половини цієї суми – 1,27 млрд грн. Охріменко пов’язує зростання боргу з підвищенням мінімальної зарплати.

“Найболючіше це вдарило по промисловості, яка, на відміну від торгівлі і сервісу, платить, в основному, білі зарплати, – аналізує Охріменко. – З огляду на низьку купівельну спроможність населення, ціни на промтовари не могли вирости пропорційно зростанню зарплат, тому у бізнесу почали накопичуватися борги. У цьому році, якщо ще раз підняти мінзарплати, ситуація із заборгованістю посилиться “.

З приводу боргів бюджетникам експерт прогнозує, що вони зменшаться у медиків і держслужбовців, але почнуть накопичуватися у викладачів, артистів, вчених. Причина в тому, що в минулому році була зворотна тенденція – уряд погашав недоїмку в сфері освіти, науки, але накопичував в інших сферах бюджету. Тепер буде навпаки, бо  грошей на виплату підвищених зарплат в казні не вистачає.

Comments
Завантаження...