Страхове лоббі і легалізація відкатів: стали відомі деталі тіньової «медреформи» від Михайла Радуцького

0 1 361

Учасник російської «Битви екстрасенсів», президент приватної клініки «Борис», нардеп фракції «Слуга народу», позаштатний радник президента Зеленського і нарешті – голова парламентського комітету з питань здоров’я. Кар’єрне зростання Михайла Радуцького вражає.

Яка сходинка буде наступною? Сам пан Михайло запевняє, що міністерський портфель його буцімто не цікавить, і відкрито підтримує чинну очільницю МОЗ Зоряну Скалецьку. Та інсайдери стверджують: саме Радуцький претендує на роль «тіньового» міністра охорони здоров’я.

Фото: Facebook

Очільника комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування учасники медичного ринку небезпідставно називають «смотрящим» за системою охорони здоров’я.

Михайло Радуцький протягом тривалого часу знаходиться в дружніх відносинах із головою держави Володимиром Зеленським та не приховує свого патронажу над головою МОЗ Зоряною Скалецькою, а відтак – має суттєвий вплив на міністерство й галузь в цілому.

На думку експертів ринку, посадовець, чиє ім’я фігурує у низці скандалів з тендерами, прагне контролювати три ключові потоки: медичні держзакупівлі, страхування та інвентаризацію медустанов країни.

Цікаво, що кілька років тому пан Радуцький на посаді заступника голови КМДА вже намагався реформувати медичну галузь Києва.

Утім, з перших днів роботи в столичній держадміністрації Михайло Борисович виявив власну кричущу некомпетентність. Зокрема, саме пан Радуцький загальмував питання, що стосуються закупівлі препаратів гемодіалізу для киян. У підсумку сотні пацієнтів з нирковою недостатністю змушені були вийти на акції протесту, аби відстояти життєво необхідні для них ліки.

Фото: Zmina

Ба більше, відповідальний на той момент за охорону здоров’я та соціальний захист киян пан Михайло проігнорував відповідне звернення Міністерства охорони здоров’я. Хоча МОЗ, оцінюючи масштаб критичної для хворих проблеми, пропонувало заступнику голови КМДА отримати додаткове фінансування з резервного фонду.

Активісти організацій, які відстоювали права пацієнтів з нирковою недостатністю, тоді відправили запит до прокуратури, аби притягнути Радуцького до відповідальності.

Приблизно у той самий час до суду дійшла й інша справа, що стосувалась тодішнього заступника Кличка. Зокрема, КМДА звинувачували в штучному заниженні продажної вартості 29,9% пакета акцій «Борщагівського хіміко-фармацевтичного заводу». Тоді Радуцький не вбачав конфлікту інтересів та заявляв, що торги відбулись нібито «прозоро і відкрито».

Позиціонуючи себе як антикорупціонера і викривача «схематозів» у столичній медицині, Михайло Борисович активно намагався впроваджувати у Києві соціальну медицину, не чекаючи, поки її приймуть на державному рівні.Проте, на думку представників ринку, за гучними гаслами приховується досить прагматичний розрахунок. Адже комунальний страхувальник за рахунок «бюджетників» здатен отримати величезну кількість клиієнтів, котрим полічи будуть просто «добровільно-примусово» нав’язувати.

У 2015-му столичний «антикорупціонер» встиг сам втрапити у корупційний скандал: пан Радуцький не зазначив у декларації про доходи за 2014 р. рік ані свій бізнес, ані бізнес дружини. Ба більше, як з’ясували журналісти, на власний банківський рахунок протягом року посадовець поклав у 5 разів більше грошей, аніж заробив офіційно.

Фото: Наші гроші

У публікаціях ЗМІ тих років можна знайти неофіційну версію того, за які великі заслуги керівник приватної клініки зумів стати заступником мера столиці. За певною інформацією, призначення Михайла Борисовича на посаду пролобіювали великі гравці фармацевтичного ринку, які найчастіше вигравали тендери на закупівлю медичних препаратів і обладнання.

За інсайдерською інформацією, з одним із цих гравців пана Радуцького пов’язують не просто дружні, а й родинні стосунки. Двоюрідний брат пана Михайла Олександр Добровський – досвідчений учасник галузі. За інформацією медійників, він заробляє на держзакупівлях препаратів і виробів медичного призначення за кошти столичної мерії ще з часів Леоніда Черновецького.

За даними аналітичної системи YouControl, пан Олександр є співвласником п’яти компаній, які спеціалізуються на оптовій торгівлі та виробництві фармацевтичних товарів, продажі одягу, продуктів харчування, напоїв і тютюнових виробів. Одне з підприємств Добровського – ТОВ «Трудовой Коллектив-Фармация» – зареєстроване в анексованому Криму як платник податків Російської Федерації.

Фото: «За честный бизнес»

Кузена чинного голови профільного комітету ВР також вважають одним з «наглядачів, кураторів у медичній сфері, які фактично приймають рішення щодо розпорядження державними коштами із закупівлі медичної апаратури на власний розсуд і вміло прикривають свою злочинну діяльність».

Варто зауважити, що сам Михайло Радуцький протягом багатьох років є першим і єдиним почесним консулом Таїланду в Україні. Цей статус надає почесному президенту клініки «Борис», у приміщенні якої й розміщено консульство, низку привілеїв: недоторканність кореспонденції консульства, заборону для правоохоронців обшукувати архів, звільнення від податків приміщення консульства тощо.

У серпні 2019-го почесний консул став фігурантом етичного скандалу в Раді, коли фотооб’єктива кореспондента одного з центральних українських видань потрапило нецензурне листування Радуцького стосовно претендентів на посаду керівника Міністерства охорони здоров’я.

Фото: Цензор

До речі, у цьому листуванні «сірий кардинал» української медицини відкрито зізнається: Зоряна Скалецька – його креатура.

Пішаком у чужій грі називає свою наступницю й ексміністр охорони здоров’я Уляна Супрун: «Ми бачимо людину, яка не була готовою зайти як міністр у міністерство, не має своєї команди і не знає, де взяти людей. Їх їй нав’язує Радуцький, який хоче контролювати всю медичну сферу без того, щоб брати на себе відповідальність. Тому що він не підписуватиме документи. Документи стане підписувати міністр», – зазначила пані Супрун в інтерв’ю журналістам видання «Лівий берег».

Медичні експерти впевнені: через Скалецьку пан Радуцький вже розставив на ключові посади в галузі потрібних людей. Та викрити особисто пана Михайла у махінаціях буде досить складно, адже все робиться чужими руками.

Натомість, захопившись політичними інтригами та пересуванням пішаків на шаховій дошці української медицини, пан Радуцький дещо підзабув про власні обов’язки як депутата. Всього в аналітичній системі «Слово і діло» зафіксовано 96 обіцянок парламентаря Радуцького, з них виконано – 9, а ще 87 перебувають «у процесі». Відтак, рівень відповідальності політика наразі оцінюється лише в 9%.

Фото: Слово і діло

За протекцією Радуцького до лав членів парламентського комітету з охорони здоров’я та у радники профільного міністра вже увійшли люди, які мають довгий корупційний шлейф і працювали у команді Раїси Богатирьової, яку підозрюють у розкраданні бюджетних коштів.

Зокрема, йдеться про Валерія Дубіля, Олександра Чумака та Ольгу Голубовську, з прізвищами яких пов’язують можливу «кастрацію» медичної реформи та розквіт корупційних схем у медичній й фармацевтичній галузях.

Саме Чумак, якого називають «смотрящим за МОЗ» від Радуцького, мало не щодня відвідує міністерство з завданнями і цінними вказівками від пана Михайла.

Свого часу Олександр Чумак також був довіреною особою скандального очільника Асоціації виробників ліків України Петра Багрія, чиє прізвище пов’язують із закупівлею неякісних індійських препаратів та іншими тіньовими тендерними схемами.  Крім того, пан Олександр є співзасновником фірми «Інтерхім», яку підозрювали у неконтрольованому виробництві медпрепаратів із вмістом кодеїну.

Фото: УП

Новий радник міністра також відомий як помічник екснардепа Олега Мусія – голови Громадської ради при МОЗ за часів каденції Богатирьової.

Проведення низки державних тендерів за схемою «легалізації відкатів», відмова від міжнародних закупівель ліків, акумулювання грошових потоків через медичне страхування та інвентаризація (читай: пошук того, що «погано лежить») вітчизняних медичних установ відкривають для цієї команди величезне вікно нових корупційних можливостей.

Та для сотень тисяч українських пацієнтів схеми Радуцького і Ко можуть стати в прямому сенсі вбивчими.

Comments
Завантаження...
ukУкраїнська
ru_RUРусский ukУкраїнська