В Україні запустять Єдину державну інформсистему трансплантації

0 858

З 1 січня 2020 року в Україні запрацює Єдина державна інформаційна система трансплантації. Її розробить та запустить Кабмін. Такі нововведення передбачають зміни до Закону № 2694-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”. Ініціатива набула чинності 31 березня 2019 року.

У нюансах розібрався координатор ГО “Стоп корупції”, адвокат та правозахисник Богдан Хмельницький. Деталі викликав на своєму Фейсбуці.

“Новий закон в Україні навряд чи зможе зменшити чи, навпаки, інтенсифікувати чорний ринок. Але це – важливий закон про те, як допомогти тисячам хворих легально, прозоро і “по-білому”, – пише у своєму блозі адвокат Богдан Хмельницький.

Новий закон регулює питання переходу від паперового реєстру донорів та реципієнтів до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.

“До цього часу діятиме старий реєстр донорів та реципієнтів на паперових носіях, а рішення про можливість чи неможливість проведення операцій прийматиметься лікарським консиліумом”, – зазначає Богдан Хмельницький.

Технологія сама по собі додасть прозорості та спростить притягнення злочинців до відповідальності.

“Створено порядок реєстрації нової професії – трансплант-координатора при кожному лікувальному закладі, де проводиться пересадка органів. До затвердження професійних стандартів та кваліфікаційних характеристик нової посади функції трансплант-координатора виконуватиме уповноважена особа, призначена наказом керівника медичного закладу.

“Живий донор” чітко визначений новим законом як повнолітня дієздатна фізична особа, яка добровільно дала письмову згоду на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації. Таку згоду, згідно з нововведенням, можна буде підписати навіть у свого сімейного лікаря, який вноситиме донора до новоствореного електронного реєстру.

Віднині законом дозволяється живе донорство гемопоетичних стовбурових клітин у віці до 18 років. Дитина та/або її законні представники може надати згоду бути донором кісткового мозку для свого повнорідного брата чи сестри, якщо є загроза життю, і не знайшли сумісного дорослого донора”, – ідеться в дописі.

До поняття “близькі родичі та члени родини”, поряд із подружжям та кровними родичами, внесено також цивільні подружжя.

“Я бачив активістів, що зібралися в день ухвалення закону під Верховною Радою, чекаючи результатів голосування. Я бачив їхні очі. Ні, це були не “чорні трансплантологи”. Переважно – родичі тяжко хворих українців, які місяцями чекають на своє серце, нирку, кістковий мозок… Якщо чесно, “чорна трансплантологія” – дещо перебільшений народний міф. Не треба бути медиком, щоб уявити собі складність та високу технологічність операції, високі ризики та необхідність спостерігати пацієнта решту його життя”, – ділиться спостереженнями експерт.

Comments
Завантаження...
ukУкраїнська
ru_RUРусский ukУкраїнська