100 млн тонн врожаю, злет ціни на газ і «золотий» новорічний стіл, – Ануш Балян про підсумки аграрного року-2021

0 250

У 2021-му українські аграрії перевершили найсміливіші сподівання, подолавши планку у 100 млн тонн врожаю. Та чому, попри рекордні здобутки й державну підтримку, хліб в Україні вже дорожчий, ніж у багатьох країнах Європи?  Ціни на продукти зростають через високу вартість енергоносіїв і ПДВ, зауважує віцепрезидентка НААН, академік Ануш Балян.

Ануш Балян Фото: пресслужба НААН України

За інформацією науковиці, загалом вітчизняні аграрії цьогоріч «поклали під ялинку» державі 106 млн тонн врожаю. Україна зберігає позиції світової житниці: з 1 липня було експортовано 30,7 мільйона тонн зернових і зернобобових. Високих показників вдалося досягнути, зокрема, завдяки безпрецедентній підтримці аграріїв з боку держави.

«Доступні кредити у майже 30 мільярдів гривень дали змогу фермерам швидко адаптуватися в умовах ринку землі. Зараз заплановано впровадити підтримку дрібного фермерства у 24 мільярди гривень на рік», – зазначає Ануш Валеріївна.

Однак, при рекордному врожаї, Україна відчуває стрімке зростання цін на продукти.

«Промисловість сьогодні змушена платити 56 тисяч гривень за тисячу кубометрів газу. Вже зараз ціна на добрива, у собівартості яких газ займає до 80%, зросла у 2,5-4 рази. Традиційний олів’є на новорічному столі подорожчає на 21% і коштуватиме понад 250 гривень за 3 кілограми. І це – найнижча соціальна вартість цієї страви. Крім того, дорожчає і решта продуктів», – коментує віцепрезидентка НААН України.

За її словами, наразі Уряд намагається контролювати ці процеси, визначивши цінові стелі для продуктів харчування. Але пекарі вже прогнозують подорожчання хлібу на 35% та зниження його якості через масштабний нестримний експорт пшениці та борошна найвищого ґатунку.

«Найякісніше зерно і борошно у погоні за надприбутками з країни вивезли. Це означає зміну рецептури хліба на внутрішньому ринку на користь борошна 2-го та 3-го класу. І навіть воно заходитиме у дефіцит. Доведеться імпортувати. А вартість хліба на полицях починатиметься з 50 гривень на соціальні сорти», – пояснює Ануш Балян. 

Вища ціна хлібу в Україні порівняно з більшістю країн Європи спричинена також високим податком на додану вартість. Непростою залишається і ситуація з тваринництвом, яке скорочує виробництво. На думку експертів, скасування імпортного мита та введення спецрежиму доданої вартості зі зниженням ставки ПДВ на всіх етапах виробництва в АПК сприятиме збільшенню доходів і акумулюванню додаткових фінансів.

«Маємо залишатися оптимістами, тим більше, що ані влада, ані звичайні українці нічого не можуть закинути аграріям. Ми чесно і порядно зробили свою справу, зібравши небувалі врожаї. І недооцінювати роль науки, яка пропонує ринку передові гібридні сорти насіння, ніхто не має права. Труднощі минуться, прикрості забудуться, а у новому році, вірю, ми будемо успішними та щасливими. Все у наших руках», – підкреслила віцепрезидентка НААН.

Comments
Завантаження...
ukУкраїнська