Академік НААН: Законопроєкт №3021 може позбавити українців аграрної науки та майбутнього розвитку сільськогосподарської галузі

agricultural field, which is processed by a tractor. plowed
0 195

У липні минулого року Верховна Рада прийняла в першому читанні скандальний законопроєкт 3021 про отримання паїв, проте документ досі не підготовлений до другого читання. Академік НААН, професор Леонід Новаковський вважає, що законопроєкт має багато недоліків, які суперечать нормам Конституції і матимуть негативний вплив на розвиток аграрної сфери.

Про це повідомляє politeka.net з посиланням на пресслужбу НААН.

«Законопроєкт №3012-2, який був прийнятий у першому читанні 13 липня минулого року, передбачає поділ усіх земель академії та земель інших державних підприємств за формулою 40:40:20. Тобто 40% земель будуть здані в оренду, 40 – поділені між співробітниками Академії й працівниками соціальної сфери, і ще 20 – відійдуть учасникам бойових дій на Сході країни. Тобто, хоча закон формально має назву «Про одержання паїв», власне паїв виходить тільки 20%», – коментує науковець.

За його словами, таким чином фактично 80% земель Академії відійдуть стороннім людям, у чому можуть мати певну зацікавленість окремі представники депутатського корпусу й великого бізнесу.

Нагадаємо, за часів Незалежності кількість наукових установ Української академії аграрних наук і їхніх працівників зменшилася майже вдвічі, а площа земель скоротилася з 741 до 465 тис. га. Зменшена й питома вага бюджетного асигнування на наукові дослідження, однак підприємства НААН завдяки власній діяльності щорічно сплачують до бюджету податки і збори.

Проаналізувавши положення законопроєкту 3012-2, учені Національної академії аграрних наук України дійшли висновку, що він не узгоджується з вимогами Конституції України у частині забезпечення соціального права на працю 15-тисячного колективу працівників науково-дослідної бази НААН.

Наголошується, що в разі прийняття закону та імплементації його положень земельно-ресурсний банк НААН може значно скоротитися, при тому що наразі для виробництва насіннєвого та садивного матеріалу використовується майже 50% площі орних земель Академії. За розрахунками вчених, за сучасних тенденцій у галузі вартість імпорту насіння може зрости до 1,5 млрд доларів США на рік.

Саме тому науковці вимагають виключити із законопроєкту 3012-2 положення щодо приватизації земель наукових установ НААН та зберегти чинні норми законодавства щодо заборони приватизації вказаних земель.

«Новий закон може позбавити українців аграрної науки й майбутнього розвитку сільськогосподарської галузі як такої. Цього не можна допустити», – резюмує академік Новаковський.

На думку експертів, також доцільно підготувати новий проєкт Закону України про внесення змін до законодавства щодо статусу земель постійного користування, передбачивши, зокрема, можливість передачі їх в оренду.

Comments
Завантаження...
ukУкраїнська
ru_RUРусский ukУкраїнська