Фігуранти кримінальних справ і фірми з «чорного списку» АМКУ: хто постачає одяг для Нацгвардії

0 509

З перших днів – на передовій боротьби українців за власну незалежність і територіальну цілісність: наприкінці березня Національна гвардія України відзначила сьому річницю з дня створення. Військовослужбовців і ветеранів вітав Президент Зеленський:  «Я впевнений, що для більшості українців усі ви – герої, які щоденно виходять на службу, щоб берегти спокій громадян і суспільства», – наголосив гарант. Та чи береже держава своїх героїв так само? Чи екіпіровані вони належним чином? Хто і як вдягає вітчизняних нацгвардійцв? З’ясовували аналітики «СтопКору».

Нагадаємо, у липні минулого року детективи НАБУ викрили злочинну групу, яка організувала корупційну схему закупівлі для військовослужбовців Національної гвардії України квартир, непридатних для проживання. Серед підозрюваних – колишній командувач Національної гвардії, колишній нардеп та посадові особи компанії-забудовника. Їм інкримінують заволодіння майном Головного управління Національної гвардії України на суму 81,64 млн грн.

На цьому тлі особливу увагу притягає питання матеріально-технічного забезпечення нацгвардійців. Адже суми, що виділяються, наприклад, на обмундирування бійців – теж чималі.

Хто закуповує одяг для нацгвардійців?

Зауважимо, закупівлею речового майна для потреб Національної гвардії України займається в/ч 3078 – окремий підрозділ охорони та забезпечення Головного управління в складі Національної гвардії України. Військова частина є замовником, що здійснює закупівлі для потреб оборони. За період свого існування вона уклала понад 2 тисячі договорів на майже півтора мільярди гривень.

Щоправда, привертає увагу статистика скарг на дії замовника: з 182 отриманих скарг програно 108. У тому числі, значна кількість учасників торгів оскаржує умови й результати проведення тендерів на закупівлю форменного одягу для нацгвардійців.

Олива чи Multicam?

Державним бюджетом України у 2020 році було передбачено закупівлю понад 60 найменувань товарів речового забезпечення на загальну суму понад 300 мільйонів гривень. Орієнтовний перелік закупівлі й актуальні технічні вимоги до предметів речового майна розміщені у вільному доступі на офіційному сайті Національної гвардії України.

Наприклад, «костюм спеціальний літній», який експлуатують як верхній одяг основного

однострою для військовослужбовців підрозділів Національної гвардії України в теплу пору року в польових умовах та пунктах постійної дислокації, може бути виготовлений у двох видах, які відрізняються один від одного кольором основного матеріалу: гладкофарбований в кольорі Pantone 19-0413 ТСХ або камуфльований в кольорі Multicam.

Зауважимо, Multicam свого часу був розроблений в якості єдиного камуфляжу для використання збройними силами США. Головне завдання при створенні малюнка полягала в тому, щоб отримати універсальне забарвлення, яке забезпечить однаково ефективний камуфляж в умовах різних ландшафтів і на будь-якій відстані від спостерігача. Такий принт допомагає маскуватися навіть на близькій відстані, тоді як інші камуфляжні принти з низьким дозволом в такому випадку часто починають виділятися на природному (не піксельному) фоні.

Натомість в Україні цей варіант дивним чином майже не використовують, віддаючи перевагу так званій «оливці». Як зазначають військові експерти, цей колір не дає необхідного камуфляжного ефекту.

Крім того, у 2017 році додатково було введено темно-сині комплекти для патрулювання в місті. Що стосується оливкових речей, вони стали використовуватися переважно в польових умовах.

За оцінками експертів, наразі форменному одягу НГУ притаманні такі переваги як практичність, зносостійкість, відсутність деформації під навантаженням та вигоряння під сонячними променями. Форму виготовляють здебільшого з комбінованої тканини ріп-стор (суміш поліестера з бавовною). Поліестер не дає формі нацгвардійців м’ятися, розтягатися, швидко витиратися. Однак існує ймовірність плавлення тканини у випадку контакту з відкритим вогнем.

Багато нарікань свого часу було до якості матеріалу, з якого шиють форми

«Колись була ситуація, нам видали нацгвардійську форму, вона була настільки низької якості, що при найменшому контакті з вогнем, з високою температурою, вона миттєво плавилась. А яка ж артилерія без високої температури? Полк у подальшому всіх бійців забезпечив формою «мультикам», але закуплена вона була не Нацгвардією, а за рахунок волонтерської допомоги», – згадує один АТОвців.

Про кричущий стан обмундирування бійців Національної гвардії ще у 2015 році повідомляли й представники уповноваженого Верховної Ради з прав людини в ході відвідування двох опорних пунктів другої лінії оборони: «Зимовий одяг нацгвардійців в переважній більшості має зношений і занедбаний вигляд. Окремі предмети одягу бійці закуповують самостійно (гумові чоботи, теплу білизну і взуття)», – зазначили у пресслужбі омбудсмена.

Також у 2015-му прокуратура виявила зловживань на 6,6 мільйона гривень щодо постачання обмундирування військовим. За фактом постачання бійцям Нацгвардії берців, які не відповідають стандартам, навіть було відкрито кримінальну справу. Також знайшли порушення щодо забезпечення польовим одягом, кашкетами, утепленим польовим одягом. Щоправда, у самій Нацгвардії це назвали прикрою випадковістю і того ж року відзвітували про 100 відсотків професійно одягнених бійців. Проте у фірми-постачальника неякісних берців (ТОВ «Ежімо») чомусь згодом закупили взуття на ще понад 22 млн грн.

Того ж року Військова прокуратура київського гарнізону висунула позов фірмі «Астра люкс» на стягнення штрафних санкцій. Зимову форму, яку вона продавала Нацгвардії по 1300 гривень за комплект, на прохання СБУ протестували і з’ясувалося: бушлати холодні, до того ж у них рвуться блискавки.

Хто наживався на одязі для нацгвардійців?

«Улюблені» постачальники Нацгвардії фігурували й у низці скандалів, пов’язаних з неналежною якістю тканини, з якої шили спецодяг для українських поліцейських. Як з’ясували журналісти, форму почали шити в Україні, використовуючи дешеву українську тканину, яка за своїми показниками не відповідає ДСТУ ГОСТ 21790:2008 та ДСТУ 2535-94 (норми бавовни 50%, поліефір 50%, густина 240 г/м2).

 У період 2015-2016 рр. тканина для форменного одягу постачалася начебто з Голландії, але де-факто її було виготовлено на текстильних фабриках у Черкаській та Житомирській областях.

Протягом 2017 року тканину почали поставляти з Білорусі, проте вказана тканина також не відповідає вказаним вимогам, оскільки вона тонка за площиною. Причому у цій країні текстильна (трикотажна) промисловість не дуже розвинута. Існує припущення, що білоруська тканина може бути російського походження.

Крім того, підприємства «Формстиль», «Астра Люкс» і «Олтекс» в 2016 році були учасниками кримінального провадження щодо поставки форми для МОУ.

До списку найбільших постачальників Нацгвардії також входить київська фірма-виробник «Таланлегпром» Оксани та Андрія Лаврика, сина ексгубернатора Сумської та Чернігівської областей Миколи Лаврика. Після початку бойових дій на Донбасі «Таланлегпром» став основним постачальником взуття для армії України. А дочірній «Таланпром» із жовтня 2017 року взяв армійських підрядів на 1,56 млрд грн. Обидві компанії входять до так званого «чорного списку» АМКУ.

Чи змінилася ситуація зараз, через майже 6 років?

Ми проаналізували всі закупівлі форменного одягу, проведені військовою частиною 3078 для потреб Нацгвардії у 2020 році. В електронній системі ProZorro містяться дані щодо 11 оголошених тендерів, за підсумками яких було підписано 9 договорів на загальну суму понад 58,76 млн грн. Ще дві закупівлі позначені як такі, що не відбулися.

Більшість торгів (сумою понад 38 млн грн) проведено за так званою «переговорною процедурою для потреб оборони», тобто без відкритого аукціону. А перемагали в них три постачальники: вже згадане вище ТОВ «Олтекс», ТОВ «СПН – Спеціальні напрацювання» та ТОВ «Люксформтрейд».

До речі, саме ТОВ «СПН – Спеціальні напрацювання» є ліцензіаром камуфльованого малюнку «Хижак», який Нацгвардія використовує на предметах форми одягу й спорядження, а також у ході проведення заходів щодо держзакупівель. Інакше кажучи, саме цей принт може використовуватися для так званого «еталонного зразку» форменного одягу, який згадується у тендерній документації.

Ще дві процедури (закупівля 5 тисяч форменних кітелів і штанів на понад 14 млн грн та 8 тисяч комплектів костюмів літніх польових на понад 6 млн грн) були проведені як відкриті торги з публікацією англійською мовою. І тут теж не обійшлося без скандалів. В обох випадках учасники оскаржували умови тендерів як дискримінаційні.

Зокрема, у випадку із закупівлею форменних кітелів і штанів для нацгвардійців (UA-2020-03-27-003693-b) тендерна документація, встановивши строк постачання 500 комплектів у день проведення аукціону (!) фактично вимагає постачання товару ще до укладання договіру про закупівлю, що суперечить ЗУ «Про публічні закупівлі» та Цивільному кодексу України. До речі, переможцем у цьому тендері знову ж таки було визначено вже добре знайоме нам ТОВ «Олтекс».

Це дійсно вказує на ймовірні дискримінаційні для «стороннього» учасника умови, встановлені замовником, та можливу наявність певних домовленостей із заздалегідь визначеними переможцями торгів. Виходячи з чималих сум укладених догорів, в даному випадку може йтися про багатомільйонні «відкати».

Натомість ситуація з якістю форменного одягу дещо поліпшилась. Оскільки Національна гвардія України – військове формування з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України, відповідно до доручення командування, перевірку зразків товарів на відповідність технічним умовам здійснюють фахівці Державного науково-дослідного інституту МВС України з наданням відповідного експертного висновку та печаткою установи.

Відповідно до складу документів, що підтверджують якість виробів, замовником включається необхідність подання оригіналу експертного висновку, виданого ДНДІ МВС України. Зауважимо, перевірка предметів форменного одягу, згідно договорів, проводиться ДНДІ МВС протягом 5-30 днів і проводиться органолептичним методом та з використанням засобів вимірювальної техніки.

За такого підходу одягати нацгвардійців у явний непотріб вже неможливо. Свідченням цього є те, що в останні роки кількість скандалів довкола неякісного спецодягу для бійців вочевидь вщухла у порівнянні з 2016-2016 роками, коли належна експертиза одягу не проводилась. Разом із тим, до вибору постачальників обмундирування та екіпірування військовиків все ще залишається багато питань.

Comments
Завантаження...
ukУкраїнська
ru_RUРусский ukУкраїнська