Купити кота в мішку: які ризики приховують актуарії під виглядом великих знижок на послуги?

0 166

«Актуарні розрахунки швидші і, головне, набагато дешевші від ринкової вартості». Спеціалісти у цій галузі вигадують нові методи заманювання клієнтів. Втім, яку насправді суму може заплатити замовник, купившись на начебто велику вигоду? І чому, клюнувши на цю приманку, підприємства ризикують чи не власноруч злити персональні дані своїх працівників у Росію?

Про це йдеться в матеріалі “СтопКор”.

Олександр Ткач – відомий в Україні консультант у сфері недержавного пенсійного забезпечення, який часто приймає участь у конференціях і телеефірах на тему пенсій. Його також нерідко залучають до обговорень із нардепами соціальних законопроєктів, зокрема скандальних (до прикладу, про узаконення приватних пенсійних фондів та запровадження додаткового податку в розмірі 1,5%, який хочуть перераховувати сумнівним установам).

Олександр Ткач
Олександр Ткач Фото: facebook

Як відомо, Олександр Ткач керував недержавним пенсійним фондом «Сократ-майбутнє» (до 2009 року фонд був філією російської інвестиційної групи «Антанта Піоглобал»), а також створив за підтримки російських партнерів і свою компанію «Пенсійно-актуарний консультант» (далі — ТОВ «ПАК»). Сьогодні ця компанія консультує на тему створення недержавних пенсійних фондів та надає послуги з актуарних розрахунків. Саме про цю роботу далі й буде мова.

Як свідчить система публічних закупівель «Prozorro», компанія Ткача часто бере участь у державних закупівлях. Продає ТОВ «Пенсійно-актуарний консультант» держкомпаніям переважно послуги з актуарних розрахунків «МСБО 19». Простіше кажучи, це щорічний аналіз фінпоказників підприємства щодо можливості безперебійних нарахувань гарантованих соцвиплат своїм співробітникам. Клієнти товариства — регіональні газові оператори, енергорозподільчі компанії, морські порти, а також стратегічні підприємства, такі як АТ «Укрзалізниця», АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» тощо.

актуарні розрахунки прозорро
Фото: скриншот із сайту «Prozorro»

І всі ці компанії (серед яких, підкреслимо, й стратегічні) надають персональні дані своїх працівників та внутрішню документацію актуарному товариству, що співпрацює з російськими асоціаціями та спеціалістами. Про це свідчать дані з сайту фірми Олександра Ткача, посилання на який є на фірмовому бланку всіх документів фірми.

пенсійно-актуарний фонд
Фото: скриншот фірмового бланку документу ТОВ «Пенсійно-актуарний консультант»

Як вказано на сайті ТОВ «Пенсійно-актуарний консультант», серед партнерів фірми Ткача: «Колегія пенсійних актуаріїв Росії», «Пенсійно-страхова служба» (Росія), а серед провідних фахівців компанії — росіянин Андрій Михайлов. Михайлов — актуарій, раніше — науковий співробітник московського державного університету шляхів сполучення, керівник багатьох російських недержавних пенсійних фондів.

Колегія пенсійних актуаріїв Росії
Фото: скриншот із сайту http://www.pac.kiev.ua/

Олександр Ткач і Андрій Михайлов знайомі вже давно. Росіянин допомагав Ткачу створювати фірму, разом вони навіть видали спільну книгу «Недержавні пенсійні фонди: сьогоднішній погляд у майбутнє».

олександр ткач та андрій михайлов
Ліворуч на фото Олександр Ткач, поруч із ним Андрій Михайлов Фото: ТОВ «ПАК»

Журналісти спитали у Олександра Ткача про співрацю з росіянином Андрієм Михайловим та компаніями країни-агресора. Він стверджує, що після загострення подій на Донбасі розірвав усі зв’язки з російським бізнесом. Проте чому ці відомості відображаються на єдиному досі наявному сайті актуарної фірми — незрозуміло. Тож, як вважають бізнесмени, ризик витоку внутрішніх даних підприємств, зокрема і стратегічних, до Росії таки є, а держкомпанії можуть чи не власноруч злити їх країні-агресору.

Клієнти кажуть, що в умовах конкуренції, Олександр Ткач заманює покупців низькими цінами.

У всіх українських актуарних компаніях, що займаються «МСБО 19», аналіз фінансових показників і складні розрахунки роблять експерти. Натомість у ТОВ «Пенсійно-актуарний консультант» цю функцію за хвилини виконує автоматизована програма. Збирає та вносить дані замовник, а актуарна компанія за фактом продає підписку на програму, що все рахує сама за визначеною формулою та видає результат із печаткою та підписами. Тому й ціна за такі послуги — на порядок нижча. 

презентації системи актуарних розрахунків ТОВ «ПАК»
Фото: скриншот із презентації системи актуарних розрахунків ТОВ «ПАК»

Сам керівник ТОВ «Пенсійно-актуарний консультант» стверджує, що розрахунки його програми точні. Але лише клієнти можуть оцінити тривалість, ефективність такої співпраці та причини відмови від подальшої роботи.

Виходячи з так званої рекомендації для ТОВ «Пенсійно-актуарний консультант» від «Укрзалізниці», державний монополіст мав невеликий досвід роботи з фірмою Ткача. Але навіть у «похвальному листі» бухгалтер «УЗ» не змогла не вказати, що в аудитора методика розрахунків ТОВ «ПАК» викликала зауваження, документ потребував уточнення, і тільки після повторного перегляду розрахунки погодили. Тож виникає питання, скільки ще компаній мали неприємності з аудитором через роботу актуаріїв і в яку суму насправді їм обійшлися актуарні розрахунки з усіма уточненнями.

пат укрзалізниця
Відповідь Укрзалізниці

Таким чином, замовникам актуарних послуг варто кілька разів подумати, аби не натрапити на програму з ризиком переплати та зливу даних Росії.

Comments
Завантаження...
ukУкраїнська