Борщовий набір здорожчав удвічі: «Україні потрібен рівень цін, які не були б кілерами сільгоспіндустрії», – Ануш Балян

0 427

Уряд запровадив щоденний моніторинг для 30 продовольчих і непродовольчих продуктів, серед яких – овочі «борщового набору». Але чи дозволить це приборкати зростання цін? Прайси на окремі позиції вже піднялись у 2-3 рази через збільшення вартості енергоносіїв, а експерти прогнозують подальший ріст цінників, який може виявитися непідйомним для більшості українських родин. Відтак, держава потребує антикризового діалогу з постачальниками енергоресурсів та виробниками харчової продукції, зазначає віцепрезидентка НААН України, академік Ануш Балян.

Національна українська страва – борщ – невпинно дорожчає: лише за останній місяць вартість цибулі піднялась на 3,4 грн за кг – до 14 грн, капусти на 6,13 грн/кг – до 15,5 грн, моркви на 3,7 грн/кг – до 11,55 грн/кг, а буряку на 2,28 грн/кг – до 15,07 грн/кг. При цьому роздрібна вартість часнику вже наприкінці грудня 2021 року перетнула позначку у 100 грн за кілограм.

За словами академіка Ануш Балян, стрімке підняття цін не є справою рук виключно рітейлерів. Зростають і ціни виробників. Так, на гуртовому ринку морква вже зросла в ціні у 2 рази, цибуля – у 2,5, а капуста і буряк – у 3 рази. Така цінова динаміка пояснюється подорожчанням усіх складових собівартості – насіння, робоча сила, енергоносії.

Віцепрезидентка НААН пояснює: вартість газу для промисловості вже становить 56 тис. грн за тисячу кубометрів, а ціна електроенергії збільшилась удвічі. Відтак виробництва, залежні від блакитного палива, відреагували на це стрімким збільшенням цін.

Узимку основу борщового набору складає переважно теплична продукція. Ціни на яку вже сьогодні б’ють антирекорди і продовжать зростати найближчими місяцями, оскільки робота теплиць прямо залежить від вартості газу та електроенергії. Питома вага енергоресурсів у собівартості продукції тепличних господарств сягає 50-60%.

Якщо зростання цін не припиниться, вже навесні свіжі овочі можуть стати недоступними для більшості вітчизняних споживачів.

«Через дорогі енергоносії Україна в нинішньому році може повністю втратити тепличну галузь. Уже сьогодні третина всіх тепличників припинили роботу. А тепличні технології на відміну від молокозаводів на паузу не поставиш», – попереджає пані Балян.

Вона також відмітила невтішну ситуацію з цінами на свинину, яка дорожчає, як і решта компонентів улюбленої страви українців. Зростає й вартість м’яса птиці: у рітейлі ціни на курятину вже збільшились на третину. При цьому спроби Кабміну вручну регулювати цінники поки не дали бажаного результату.

«Нинішня уповільнена реакція уряду на загрозливі тенденції лише драматизує ситуацію. Необхідно негайно створити міжгалузевий антикризовий центр як для переговорів із постачальниками енергоносіїв, так і для діалогу з харчовою промисловістю. Навіть ціною можливого робочого конфлікту з МВФ у першу чергу потрібно врегулювати ситуацію із вартістю газу та електроенергії для «харчовиків». Треба вийти на рівень цін, які не були би кілерами сільгоспіндустрії», – наголосила віцепрезидентка НААН.

Comments
Загрузка ...
ru_RUРусский