Нардеп Федієнко проти мита на імпорт кабелю: чиї інтереси відстоює політик?

0 262

В Україні запроваджують мито на імпорт кабелю – це результат спецрозслідування Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (МКМТ). Національні виробники вже вітають захист ринку від сумнівної продукції, а от деякі політики висловлюються різко негативно. Наприклад, нардеп Олександр Федієнко лякає українців збільшенням ціни інтернету на 25%.

Журналісти з’ясовували, чи насправді запровадження мита призведе до збільшення тарифів та чому парламентар відстоює інтереси китайських дротів.

Як стало відомо, 14 вересня МКМТ оприлюднила результати спецрозслідування щодо імпорту в Україну дротів незалежно від країни походження та експорту.

За висновками Комісії, такий імпорт завдає значної шкоди національному товаровиробнику, оскільки за рік з липня 2019 до червня 2020 року обсяги виробництва вітчизняних заводів зменшилися на 7,28% – відповідно, скоротились і рівень зайнятості населення, і сума сплачених податків.

Відтак уже з 15 жовтня імпорт кабелю в Україну обкладатиметься спеціальним митом у 23,5%. Через 12 місяців воно знизиться до 22,3%, через 24 місяці – до 21,2%.

Це рішення викликало дискусію серед граців ринку, а їх протилежні позиції можна зрозуміти. Окрім одного – голови комітету ВР із питань цифрової трансформації Олександра Федієнка, який у своєму блозі лякає українців зростанням вартості інтернету на 25% через подорожчання кабелів.

Представник влади заявив, що від рішення Мінекономіки «тхне лобізмом» та, не володіючи інформацією з багатьох питань стосовно проблем кабельного ринку, видав низку безапеляційних висновків, які, на думку експертів, не мають нічого спільного з дійсністю.

Наприклад, депутат стверджує, що подорожчання кабелю на 23% начебто призведе до подорожчання тарифів на цей же відсоток. Але це твердження – помилкове, оскільки ціна кабелю в структурі собівартості послуг сягає не більше 10%, відтак здорожчання інтернету не перевищить 2,3%.

«Це неправильно. Тому що там дуже дороге обладнання, а не кабельна продукція. Кошти займають, можливо, 10%, не більше. У нас в Україні багато заводів, близько п’яти заводів виробляють кабель. Якби ми цього не робили, то кабель був би дорогий, а ми ж навпаки – знизили ціну», – коментує президент асоціації «Укрелектрокабель» Анатолій Пушкар.

Цікаво, що аналіз недержавної діяльності нардепа Федієнка проливає світло на його позицію та прагнення вплинути на рішення МКМТ. За даними реєстрів, з 2004 року донині Федієнко О.П. володіє компанією ТОВ «ІМК», яка працює у сфері телекомунікаційних послуг, та активно використовує дешевший кабель китайських виробників.

fedienko vlasnik kompanii imk

Зокрема, у 2020 році ТОВ «ІМК» перемогло у тендері «Роботи з будівництва волоконно-оптичної лінії зв’язку для цифрової прив’язки військової частини А0598 до телекомунікаційної мережі», де кабель є основою лінією зв’язку.

У складі тендерної пропозиції ТОВ «ІМК» надало сертифікат відповідності на оптичний кабель від ТОВ «ДЕПС Телеком». А основним імпортером китайського кабелю є ТОВ «ДЕПС», який виступає офіційною зацікавленою стороною у розслідуванні.
Відтак, у захисті імпортера державним службовцем та за сумісництвом власником телекомунікаційної компанії проглядаються ознаки корупційної складової.

Журналіст Артем Поліковський поспілкувався з парламентарем, аби з’ясувати його точку зору на справу. Однак народний депутат звинуватив журналістів у перекручуванні фактів і заявив, що вже 9 років не займається бізнесом і балотувався від громадського сектору.

«Приблизно 9 років тому я вийшов з бізнесу. Узагалі, в реєстрі мене там, до речі, немає. Чому? Я очолив Інтернет-асоціацію України, громадську організацію, і 5 років займався суто громадською діяльністю та не займався бізнесом. Мене називають лобістом телекому, та я не лобіст телекому, я не лобіст конкретної компанії. Я лобіст всієї галузі в цілому, бо я хочу, щоб наша галузь працювала і робила економіку в цій країні», – заявив Федієнко.

Відомо також, що наприкінці 2019 року Департамент моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів відкрив справу про адміністративне порушення з боку Федієнка. Так, перебуваючи у статусі народного депутата України,  з вересня по грудень 2019 він входив до складу виконавчого органу підприємства, що має на меті отримання прибутку – ТОВ «ІМК- Інжинірінг», чим порушив обмеження щодо сумісництва.

Що ж стосується питання власне Міжвідомчої комісії, то розслідування тривало 9 місяців, а рішення мали опіблкувати майже одразу. Насправді ж його оголосили лише через 5 місяців. І ось, нарешті, вже у жовтні мало вступити в силу, але було відкликане Мінцифрою за поданням нардепа Федієнка.

«Як зазначають фахівці, збитки держбюджету через такі дії, тільки за попередніми підрахунками – мільйонні. Це вже призвело до чималих втрат держбюджету – за цей час він недоотримав сплат на суму близько $38 млн. Ба більше, попри численні запити народних депутатів та адвокатів, державні органи намагаються приховати навіть сам факт ухвалення рішення, обмежуючись формальними відписками», – каже журналіст Поліковський.

Доля вітчизняних виробників кабелю має вирішитися вже 24 вересня 2021 року, коли відбудеться засідання Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі щодо мита на імпорт кабельної продукції. Тоді стане ясно, переможе бізнес чи інтереси політика.

Comments
Загрузка ...
ru_RUРусский
ukУкраїнська ru_RUРусский