У НААН прогнозують імовірне подорожчання хліба на 25%, але дії Уряду можуть призупинити зростання цін на продукти

0 383

Зростання тарифів на комунальні послуги та вартості бензину на 22% змушує вітчизняних агровиробників підіймати ціни на харчові продукти. За минулий рік індекс інфляції на споживчому ринку України зріс на 21%, і експерти прогнозують подальше збільшення цінників, повідомила завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» НААН України Інна Сало.

Так, за даними Інституту аграрної економіки, у січні 2022 року вартість національної української страви – борщу – більш ніж удвічі перевищила аналогічний показник попереднього року. Це сталося через значне збільшення цін на овочі борщового набору у рітейлі.

«На початку січня 2022 року проти жовтня 2021 року ціна на картоплю зросла на 1% (8,76 грн /кг), капусту білокачанну – на 54% (12,09 грн/кг), цибулю ріпчасту – на 26% (12,09 грн/кг), моркву – на 11% (9,98 грн/кг). Лише вартість картоплі в останні 5 місяців залишалася стабільною. Проте вже у першому кварталі 2022 року очікується подальше підвищення цін на більшість овочів на 15-25%, а на картоплю – до 35%», – зазначила науковиця.

Науковці Інституту також прогнозують можливість різкого стрибка цін на тепличну продукцію у зимово-весняний сезон нового року. Цінники можуть зрости настільки відчутно, що значній частині малозабезпечених вітчизняних сімей доведеться відмовитись у цей період від свіжих томатів, огірків та перцю, підкреслює завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку.

За словами Інни Сало, найменше зростання споживчих цін вдарило по ринку свинини. Станом на початок нового року вартість свинячого м’яса порівняно з січнем 2020 року підвищилася лише на 6,8% – до 123,75 грн/кг. При цьому ціна сала сягнула 90,24 грн/кг, збільшившись майже на 20%.

Загрозливою виглядає тенденція зростання цін на хліб: наразі кілограм цього соціального продукту коштує 30,65 грн, що на 23% вище за показник минулого року.

«Найближчим часом частка вартості енергоресурсів у виробництві хлібобулочних виробів зросте з 5-7 % до 15-20%. З урахуванням інфляційного фактору, це призведе до подальшого подорожчання хліба та хлібобулочних виробів на 10-25%», – прогнозують у НААН України.

Експерти також попереджають про поступове сезонне збільшення відпускної ціни насіння соняшнику, що позначиться на ціні олії: до кінця літа 2022 року вона може подорожчати ще на 20% – до 75 грн/л.

Нагадаємо, Кабмін з 30.12.2021 року додатково розширив перелік продуктів харчування, що потрапляють під державне цінове регулювання, внесенням змін у постанову «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення» від 22.04.2020 № 341 уряд. Зокрема, до списку товарів, торговельна націнка яких не може перевищувати 10%, увійшли батон та олія соняшникова.

На думку Інни Сало, ці заходи можуть на деякий час стримати різке зростання споживчих цін до стабілізації цін на енергоносії.

Comments
Загрузка ...
ru_RUРусский