Україна може втратити мелітопольську черешню? Захист дерев від опадів потребує капіталовкладень, – науковці

0 427

Завдяки унікальним ґрунтам і плідній роботі селекціонерів, мелітопольська черешня – бренд, знаний в Україні й світі. Проте українські фермери потерпають від несприятливих погодних умов та потужної конкуренції з боку іноземних виробників. Збереження фруктових врожаїв потребує значних інвестицій, підкреслює Володимир Сенін – директор Мелітопольської дослідної станції садівництва ім. Сидоренка.

Директор Мелітопольської дослідної станції садівництва Володимир Сенін наголошує: завдяки хімічному складу та смаку, черешня традиційно користується значним попитом. А  відносно невелика собівартість за високої ціни реалізації робить її вирощування економічно вигідним.

У 2020 році мелітопольська черешня стала офіційним географічним брендом, зареєстрованим Інститутом інтелектуальної власності. І це – надважливо на тлі експансії іноземних сортів. Адже, за відсутності національної насіннєвої мережі, зарубіжні виробники фруктів заполонили українські ринки своєю продукцією.

Селекційна діяльність Мелітопольської дослідної станції вже понад 70 років спрямована на отримання найбільш привабливих сортів, які згодом проходять процедуру районування та заносяться в реєстр. Завдяки цій роботі та унікальним ґрунтам, Запорізька область є беззаперечним лідером в Україні з вирощування черешні – 3 тис. га насаджень та понад 25% усіх врожаїв.

Але погіршення погодно-кліматичних умов та збільшення весняних опадів в Україні в останні десятиліття негативно впливають на кінцевий результат і призводять до суттєвих втрат. Відтак галузь потребує значних інвестицій, які допоможуть аграріям пристосуватись до змін клімату.

«Надмірна кількість вологи унеможливлює придатність плодів до транспортування. Це досить витратно. Аби всю цю технологію витримати від початку до кінця, потрібні дуже серйозні вкладення. По-перше, якісний посадковий матеріал, зрошення. По-друге, обладнання для захисту від опадів та приморозків. В Італії, яка за погодно-кліматичними умовами найближча до України, усі черешневі дерева покриті шаром плівки з поліетилену», – наголошує науковець.

Він також зауважив, що невід’ємною складовою збереження врожаїв є постійне підживлення дерев – обприскування та внесення добрив у ґрунт.

«Оскільки мінеральні добрива – досить дорогі, більше поширеним є позакореневе підживлення. Для захисту від хвороб і шкідників черешню обприскують 5-7 разів за вегетаційний період. При цьому витримується строк очікування. Тобто жодної шкоди для кінцевого продукту немає», – зауважує пан Володимир.

Наразі Мелітопольська дослідна станція продовжує наукову роботу у сфері селекції черешні: колективний селекційний сад установи містить понад 100 зразків.

«Останні роки для аграріїв-виробничників, що вирощують черешню, були скрутними через погодні умови. Але науковцям вони дають можливість краще розкрити ті чи інші властивості нових сортів. Це дозволяє відбирати дійсно найкращі зразки», – резюмував директор станції.

Comments
Загрузка ...
ru_RUРусский