Як «московиті кроти» «перекривають кисень» українському бізнесу?

Українському бізнесу "перекривають кисень"?
0 2 885

Початок повномасштабного російського вторгнення став справжнім викликом для українського бізнесу. Українські компанії стикнулися з розривом логістичних  ланцюгів, різким здорощенням палива, відсутностю доступу до кредитних та трудових ресурсів,  багато компаній втратили власне майно, величезна кількість майнових комплексів були знищенні повністю або частково, ті що потрапили в зону окупації взагалі втрачені як український бізнес.

У підсумку, суттєва кількість українських компаній зупинили власну діяльність або ж змушені розпочати тривалий процес реставрації власних виробничих спроможностей. Для національного бізнесу настали скрутні часи та питання наразі в тому, чи взагалі вони виживуть як бізнес! 

Але вищі державні чини ніби не помічають загрози насування економічної катастрофи, здається що вони відсторонено споглядають на тотальну руйнацію економіки та лише бідкаються, що аж ніяк не спроможні підтримати національний бізнес. Так нещодавно в інтерв’ю «Телеграфу», голова податкового комітету парламенту Данило Гетьманцев заявив, що «у держави до кінця війни навряд чи з’являться гроші на підтримку бізнесу».

Через війну, рівень безробіття серед цивільного населення в Україні сягнув рекордних показників: у підконтрольних Україні регіонах спостерігається подальше зростання кількості безробітних. Серед мешканців сходу в липні відсоток безробітних складає 57. Серед мешканців центральних областей – 37% та на заході – 32%. Не краще становище і у працюючих українців, бо через стрімку інфляцію реальні зарплати в кінці 2022 року будуть вдвічі нижчими за їх довоєнний рівень – повідомляють в державній службі статистики.

Рівень безробіття сягнув рекордних показників
Рівень безробіття сягнув рекордних показників

Також відомо, що майже понад 5 мільйони українців, у якості біженців, опинились за кордоном, а це величезні втрати трудового ресурсу. Погасли оптимістичні сподівання українців, що держави-союзники зобов’язані та мають бажання вирішити за нас всі проблеми України. Тим більше, якщо йдеться про іноземних союзників, які не мають бажання надавати корумпованим чиновникам величезні ресурси на подальший розвиток економіки. Варто пам’ятати, що іноземна допомога – це лише рятівний жилет, яким Україна може скористатися на невеликий строк.

Цілком зрозуміло, що незважаючи на величезні матеріальні витрати на війну, наш уряд мав би розробити адекватну програму підтримки національного бізнесу. До того ж, більшість аналітиків уже згодились з думкою, що працювати в умовах війни доведеться, досить тривалий час і вочевидь, без допомоги власного Українського бізнесу це завдання не виконати.  Водночас, самотужки з усіма економічними та соціальними викликами держава впоратись неспроможна.

Але, що ж насправді відбувається під гаслами спасіння економіки та всебічної підтримки національного бізнесу? Останнім часом ми отримуємо все більше новин, про те, що правоохоронні підрозділи почали досить активно «полювати» на майно різних комерційних товариств. Йдеться про кошти на банківських рахунках підприємств та їх власників, виробниче обладнання, транспортні засоби, корпоративні права, ліцензії на видобуток корисних копалин та ліквідну нерухомість. Така активність правоохоронців більш нагадує на іх можливу співпрацю з рейдерами, зацікавленими особами, що ймовірно мають бажання отримати з цього чималий зиск, бо зацікавлені у подальшому привласнені чужого майна. 

В Україні почастішали випадки рейдерства під прикриттям слідчих дій

Рейдерська схема відома ще за довоєнних часів і полягає у тому, що арештоване майно намагаються передати до тимчасового управління Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Звісно, остаточну долю цих активів має вирішити суд, але сумнівна якість проведеної правоохоронцями слідчої роботи, породжує ризики до створення сприятливих умов, задля подальшого відчуження майна. Для українських компаній не новина, що традиційно і періодично їх бізнес зухвало розкрадають за допомогою усіляких юридичних маніпуляцій. До речі, нещодавно, bagnet розповідав про тіньові схеми роботи цієї ж АРМи.

Так, у червні, суд заарештував активи ТОВ «Аерок», статутний капітал якого становив півмільярда гривень. Окрім цього, забрали 24 обʼєкти майна на Київщині та Львівщині, заморозили банківські рахунки. Українське підприємство виготовляло вироби з газобетону, бетону, а також постачає бетонні конструкції для будівництва житлових та промислових об’єктів. Також суд заарештував акції та майно Глухівського кар’єру кварцитів на Сумщині, який належить корпорації «Русал». Вартість арештованих активів – 10 мільйонів гривень.

Наприкінці червня правоохоронні органи арештували майно ще одного бізнесмена – Ігоря Наумця. ТОВ «Юнігран» видобуває щебінь та пісок які були спрямовані на відбудову зруйнованої інфраструктури у Житомирської та Київській області. Крім того, компанія, завдяки тільки власним потужностям, виробляла та продавала якісну тротуарну плитку і гранітну бруківку. А все обладнання виробництва фірм Німеччини встановили в якості інвестиційного проекту, при фінансуванні Європейського банку ЕБРР. Цікаво як на такі зухвалі діі подивляться Європейські банкіри, по суті то є їхнє майно що перебуває у банківській заставі?!

Юнігран
На майно ТОВ “Юнігран” наклали арешт

Крім «Юніграну», арешт наклали на відомі компанії «Будіндустрія сервіс ЛТД» та Коростенський карʼєр. В липні Компанія «Велта» з активами з видобутку руд, що містять титан, заявляла про тиск з боку правоохоронців з ознаками рейдерства. Можна згадати про відомого столичного забудовника Вадима Столара, гіганта будівельної  галузі, компанію «Ковальська» чи власника відомого українського телеканалу Ріната Ахметова.

Загалом список компаній, яким «перекрили кисень», можна продовжувати нескінченно. Багатьох з них безпідставно звинуватили в пособництві акупантам або в російському капіталу, це як то кажуть привід на злобу дня, коли йде війна хто там буде ретельно вивчати такі дрібниці та сумнівні обставини, головне що привід до відчуження майна має суспільну підтримку. А між тим за цими «перемогами» стоїть нелегка доля українців, які втратять чи вже позбавились роботи та іх подальшої можливості забезпечити власний добробут. До того ж, держава втратить числені фіскальні доходи та надходження до місцевих бюджетів місцевих громад і бюджету України.

Силовий блок “кошмарить” українських підприємців?

Серед основних загроз для бізнесу в Україні традиційно виділяють корупцію у правоохоронних органах та постійний тиск на бізнес з боку рейдерів. Зараз до цього переліку додалася ще й війна та невизначеність у економічній політиці уряду відносно підтримки національного бізнесу. За словами секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олексія Данілова, державних зрадників та тих, хто почав співпрацювати з ворогом під час бойових дій, потрібно карати.

Фахівці, дослідивши ці прикрі факти, дійшли висновку: що за час військового стану проблема рейдерства набула ще більшої актуальності, бо попри обмеження доступу до більшості реєстрів в умовах воєнного стану, ризик незаконного захоплення майна (внесення до державних реєстрів змін стосовно власника, директора, місцезнаходження майна, реєстрації права власності шляхом підроблення документів та інформації) залишається великим.

Попри усі гучні заяви та обіцянки влада так і не розпочала системної боротьби з рейдерством. Можливо, причиною участі в атаках на чуже майно є причетність осіб з вищих щаблів влади. Тому мабуть усі спроби мінімізувати в Україні це ганебне явище не змінило ситуацію кардинально. Адже і до ухвалення закону «Про акціонерні товариства» у законодавстві були передумови для протидії рейдерству. Жодне захоплення не могло відбутися без участі держвиконавців. Тож чиновники й надалі, ймовірно, заплющуватимуть очі на незаконні дії мафіозних правоохоронців. 

У компанії “Юнігран” заявляють про рейдерську атаку

Зараз, як ніколи, коли усі українці мають бути об’єднаними для швидкої перемоги України та подальшої спільної роботи над усуненням наслідків війни, розробки механізму стягнення репарацій за завдану шкоду від країни агресора мали би більш ретельно вивчити проблему та надати такий механізм за яким Держава а не рейдери мала би отримати ресурси щодо посилення національної економіки.

Прикро, що не лише через ворожі військові дії рф в країні зникають цілісні майнові комплекси. Нерозбірлива діяльність силовиків призвела до зупинки роботи цілої низки підприємств, зокрема у інфраструктурний та видобувної  галузі. У багатьох обізнаних юристів виникають питання а чи не мають подібні дії ознаки «агентурної діяльності деяких «кротів» на користь агресора»? На це та інші питання мають дати відповідь фахівці з розвідки та реально патріотично налаштовані урядовці. Війна – це виклик для всіх. Та від того, як швидко країна навчиться далі працювати в таких умовах, залежить майбутнє України та відповідно майбутнє наших нащадків.

Comments
Загрузка ...
ru_RUРусский