Топ-менеджери державного банку витратили 200 мільйонів гривень на фейкові послуги

0 1 535

Масштабна аферу за участі державного банку: упродовж 2015-2018 років «Укргазбанк» переказав майже 200 мільйонів гривень фізичним особам за послуги, які в дійсності не надавалися. Як діяла схема з виведення коштів та хто за нею стоїть? Наразі в рамках кримінального провадження триває слідство, але журналістам вдалось з’ясувати деякі подробиці.

До нашої редакції потрапив перелік, що включає 4 десятки таких транзакцій обсягом від 10 тисяч до понад 14 мільйонів гривень. Як встановили слідчі, більшість ФОПів з цього списку не мають жодного відношення до банківської або страхової справи, їх єдиним джерелом доходів як підприємців є ПАТ АБ «Укргазбанк», а характер  та спосіб життя не відповідають доходам, офіційно отриманим від банківської установи.

Фото: скрін

Відомо також, що переважна більшість підприємців зареєструвались як ФОПи безпосередньо перед отриманням коштів від «Укргазбанку» у 1-2 кварталах 2016 року за КВЕДом «63.99 Надання інших інформаційних послуг» та припиняли державну реєстрацію одразу після переказу грошей на їхні рахунки.

Кошти з банку продовжили виводити й на початку 2019-го, коли банк сплатив Владимировій О.О. майже  5 млн грн., а Рудь Ю.А. – майже 2 млн. грн.

До кола поки що можливих підозрюваних у цій справі входять кілька осіб з числа топ-менеджерів «Укргазбанку». Зокрема, Олена Хмеленко, яка з серпня 2015-го працює заступником директора департаменту по роботі з корпоративними VIP-клієнтами ПАТ АБ «Укргазбанк». Саме до її функціоналу входить керування та координація діяльності з документального оформлення надання послуг ФОПами.

Слідчі припускають, що за відсутності реального надання послуг пані Хмеленко забезпечила оплату фіктивних робіт, а також саме вона сприяла держреєстрації  фейкових підприємців та забезпечила сплату податків та ЄСВ за цих осіб.

Ще одним потенційним підозрюваним є безпосередній бос пані Олени – очільник   департаменту по роботі з корпоративними VIP-клієнтами пан Лютий, котрий, своєю чергою, чергу підпорядковується заступнику голови Правління банку Олександру  Ігнатенку Степановичу та голові Правління Кирилу  Шевченку.

Варто зауважити, що провернути оборудку подібного масштабу без надійного «даху» банкірам навряд чи вдалося б. За інсайдерською інформацією, до схеми також може бути причетним ексзаступник міністра юстиції України Денис Чернишов, який у 2015-2016 роках входив до Правління «Укргазбанку» як радник і заступник голови, а з жовтня 2016-го по вересень 2019-го працював у Мін’юсті.

Денис Чернишов Фото: Gazeta.ua

Саме за перебування пана Чернишова Д.В. у складі Правління банку Хмеленко і Лютий були призначені до департаменту корпоративних VIP-клієнтів і стартувала виплата мільйонів підставним ФОПам.

Цікаво, що більшість цих «бізнесменів» є друзями та людьми з близького оточення екс-мін’юстівця.

Зокрема, дружина пана Дениса – Наталія Володимирівна ще під час перебування чоловіка на посаді заступника Голови Правління, а саме наприкінці вересня 2016-го, зареєструвалась як фізична-особа підприємець, вказавши види діяльності «63.99 Надання інших інформаційних послуг» та «73.11 Рекламні агентства». Хоча відомо, що пані Наталія працює перукарем і за освітою та родом діяльності не має жодного відношення до фінансів та банківської системи.

За інформацією ДФС України, у 2016 році «Укргазбанк» перерахував у 2016-му дружині посадовця за послуги майже 375 тисяч гривень, а роком пізніше – ще майже 5 мільйонів.

Єдиним контрагентом пані Чернишової за весь час її перебування у статусі ФОП був  «Укргазбанк». 18 липня 2017 року жінка припинила підприємницьку діяльність.

Правоохоронці провели в офісах «Укргазбанку» серію обшуків, під час яких вилучили службову документацію, комп’ютери, мобільні телефони та інші гаджети для подальшого вивчення. За словами слідчих, наразі вони аналізують інформацію, аби з’ясувати, куди в подальшому спрямовувались неправомірно сплачені ФОПам кошти.

Тож ми продовжимо стежити за перебігом розслідування та інформувати про хід справи.

Comments
Завантаження...
ukУкраїнська